Podrobný program festivalu

FILMOVÝ FESTIVAL EXPEDIČNÍ KAMERA 
Oslavte s námi odvahu a dobrodružství.

Filmový festival Expediční kamera je celodenní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

1. blok
14:00
Zahájení festivalu
Pygmejové - děti džungle
Cave unicycling
Ti z Labského údolí

16:00
Down the line
Honnold 3.0.
Tatry bez limitov

2. blok
18:00
Plavby do polárních moři
 - přednáška mořeplavce a spisovatele Rudolfa Krautschneidera

20:00
Balijský chrámový tanec (taneční vystoupení Natalie Kalenské)
Autana
The Empty Quarter
Slavnostní ukončení festivalu (21:30)


Mezi jednotlivými promítacími úseky jsou 15 - 20 minutové přestávky, při kterých vás zabaví doprovodný program:
- výstava fotografií Ingrid Faltové z Indonésie
- cestovatelská soutěž o knižní ceny
- prodejní stánek Matahari (indonéské šperky a dekorace)
- občerstvení na celý den zajištěno v podobě exotického kioskuVstupné (na místě): 1. blok (100 Kč), 2. blok (100 Kč), zvýhodněné vstupné na celý den 150 Kč, děti mladší 12 let vstup zdarma

Předprodej: pouze celodenní vstupné (150 Kč), Informační centrum Jablonné nad Orlicí, +420 465 641 371, +420 731 516 321, +420 736 641 073Promítané filmy a doprovodný program:

Plavby do polárních krajů


Pochází ze země bez moře a přesto se stal mořeplaveckou legendou!

Spousta kluků má sny o dobrodružství, o dálkách vonících exotickým kořením, dunících zvuky bubnů divošských rituálů nebo hukotem burácejících vln. Některým takový sen vydrží, ale jen málokdo udělá razantně rozhodující krok do neznáma a sám se na cestu za svými sny vydá. Jedním z nich je muž mnoha profesí Rudolf Krautschneider.

  

Setkání s mořeplavcem a spisovatelem Rudolfem Krautschneiderem, který bude vyprávět o svých plavbách do polárních moří - Antarktida, Arktida (např. Grónsko, Labrador). Promítání filmů a hlavně beseda o všem, co je na světě úžasné. Je toho tolik, že určitě nestihneme probrat všechno.

Více informací o Rudolfovi Krautschneiderovi naleznete na této stránce.


Condong


Jmenuji se Natalie Kalenska a je mi 26 let. Povoláním jsem tanečnice/profesor tance. Moje první cesta byla v roce 2009 do Indonésie. Tato země mi změnila život a patří dodnes mezi moje nejoblíbenější destinace. Netušila jsem, že sbalit kufr a odletět pryč může být natolik návykové! Od té doby na cestách nejradši objevuji umění a tradice různých národů. Vyhledávám to, co cestovky nenabízí za desetitisíce a vyhýbám se současnému turismu, který dle mého názoru ničí Zemi a kulturu.

  

Více informací o Natalii Kalenské naleznete také na jejích stránkách Matahari.The Empty Quarter


Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg.

Přestože se od dob Thesigera ledacos změnilo, mnoho zůstává neměnné. Vedro, hlad a žízeň , duny a pláně, ticho a noci plné hvězd, místní pohostinnost. Vše Alastair a Leon sdíleli s Thesigerem na jejich 1 600 kilometrovém treku přes Arabský poloostrov. Into the Empty Quarter je moderní pojetí klasického cestovatelského příběhu.

Režie: Alastair Humphreys, Leon McCarron, Velká Británie, 2013, 21 minut


Autana


Trojice horolezců Leo Houlding, Jason Pickles a Sean “Stanley” Leary se vydávají na lezeckou expedici do zapomenutého kraje Amazonie ve snaze uskutečnit prvovýstup východní stěnou na impozantní stolovou horu Cerro Autana. Vydávají se tajnou cestou přes vojensky kontrolované územý. Aby získali přístup k posvátné hoře, musí podstoupit rituál u místního šamana. Plavbou po řece Orinoko se dostávají do odlehlé vesnice, kde prožívají traumatizující psychotropní rituál. Samotná cesta k hoře je velmi náročná, musejí se prodírat deštným pralesem plným hmyzu a jiných nástrah. Po překonání všech úskalí může začít vysněné lezení, ale dobrodružství a náročnost tím zdaleka nekončí...

Ocenění: Nejlepší horský film - Kendal Mountain Festival 2012, Cena města Teplice - Mezinárodní filmový festival horolezeckých filmů Teplice nad Metují 2013, Hlavní cena - Krakow Mountain Festival 2012

Režie: Alastair Lee, Velká Británie 2012, 55 minut


Tatry bez limitov


Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních sportovních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem.

Při historicky prvním B.A.S.E. jumpu ve Vysokých Tatrách z 2633 metrů vysokého Lomnického Štítu tuhla krv v žilách každému členovi týmu. Síla lidské vůle a touha po zdolávaní překážek je ale silnejší než to nejhorší horské počasí a v kritických podmínkách se rodí autentické přátelství. Ve filmu vystupují tito sportovci: lezci Martin Krasňanský a Tomaš Greksák, basejumper Roman Dubský, freestyle kajakáři Peter Csonka a Nina Csonková.

Režie: Josef Pálenik, Slovensko, 2012, 25 minut


Honnold 3.0.


Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá.

Nyní se Alex chystá na další velký kousek - přelézt Trojici (velké stěny v Yosemitském národním parku Mt. Watkins, El Capo a Half Dome) za méně než 24 hodin. Uspěje? A s jakým časem?

Ocenění: Nejlepší lezecký film, Banff mountain film festival 2013, Nejlepší horolezecký film, Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují 2013

Režie: Peter Mortimer, Josh Lowell, USA, 2012, 34 minut


Ti z Labského údolí


Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a  Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí,  zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži“.

Stejně jako prvovýstupcům – dělníkům skal, pro které se dělání nových cest na pískovci stalo nekonečnou výzvou. Nové směry prostupují stále dle pískovcových pravidel odspodu: „Tak je to přirozené“, jak říká jeden z aktérů filmu Tomáš Sobotka.  Odspodu se ale rovná notná dávka adrenalinu, objevování, nebezpečné odskoky do lana, hluboké emoce, které jsou tím pravým kořením lezení na pískovci.

Provýstupy na pískovci jsou pro odvážné, i přesto že dnešní tzv. sportovnější cesty jsou kvůli těžším pasážím a novým lezeckým stylům lépe odjištěny.  To však neznamená, že ztratily svou dobrodružnou hodnotu.

„Ti z Labského údolí“ představí tuto jedinečnou pískovcovou oblast Labské údolí v celé jeho kráse i z ptačí perspektivy. Provede důkladnou sondu do prvovýstupcovy duše a především ukáže, jak samotné prvovýstupy vznikají. Autoři vybrali do filmu ti nejpovolanější prvovýstupce z údolí – Jiřího Slavíka alias Prcka, který patří mezi srdcaře pískovcových oblastí a jednoho z nejaktivnějších prvovýstupců oblasti z poslední doby Tomáše Sobotku.

Režie: Petr Kubík, tvůrčí tým: Jan Pleticha, Simona Ulmonová, Zbyněk Homola, Česká Republika, 2013, 20 minut


Down the line

Hrstka oddaných Kanaďanů přináší nový sport do svých místních hor, sport, který byl zatím spojován výhradně s Utahem a Alpami: canyoning. Navzdory všem očeká-váním okolí Vancouveru nabízí úžasná místa pro kaňonáře. Na rozdíl od klasických destinací žádný z těchto kaňonů nebyl nikdy prozkoumáván. Nikdo ani neví, kde všude jsou. Dokumentární snímek sleduje Damiena a Lucii v jejich úsilí o “první generaci” průzkumníků kaňonů v okolí Squamishe, sleduje jejich cestu hlubokými tůněmi a nádhernými vodopády. Jejich láska k objevování je nebezpečná a neuvěřitelně zavazující. Poté, co jste v kaňonu, jediná cesta ven je cesta dolů.

Režie: Francois-Xavier“Fix” De Ruydts, Kanada, 2012, 23 minut


Pygmejové - děti džungle


Fotograf Ivan Bulík přešel Afriku skrz na skrz. Jeho sen je však stále v nedohlednu: touží najít a zachytit život a zvyky nejmenších lidí planety - civilizací neposkvrněných Pygmejů. Začíná hledat ve Středoafrické republice, kde ho místní domorodci převedou přes hranice válkou zmítaného Konga. Při dobrodružném přechodu se vyhýbá místním rebelům, pozoruje pralesní slony i nížinné gorily. Nakonec se mu sen plní. Hluboko v džungli se spřátelí s kočujícími Pygmeji, kteří ho zaučí do tradičního způsobu života lovců a sběračů. Jejich radost z hudby, tance a života se zdá nekonečná. Jsou to skutečné nahé děti džungle ohrožované nejen jedním z největších válečných konfliktů od dob II. světové války, ale i naší civilizací, která necitlivě válcuje všechno tradiční...

Ocenění: MFOF 2012 - Grand Prix

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2011, 53 minut


Cave unicycling


Jeskyňaření a jednokolka? Že vám toto spojení nejde dohromady? Britové Steffan Thomas a Thomas Lupton jezdí na jednokolce již mnoho let a oba jsou také zkušení jeskyňáři, ale teprve nedávno se rozhodli spojit své dvě vášně do nového bizarního a riskantního sportu. Jedni to nazývají “Cave Unicycling”, jiní “Unicaving”, ale většina tomu říká šílenství.Podívejte se na bláznivé kousky, které předvádí se svými jednokolkami v nitru jeskyní. Nebojí se úzkých prostorů, bahna ani tmy.

Režie: Michael Gerrett, Katie Garrett, Velká Británie, 2013, 7 minut