Archiv přednášek

Banát: naši krajané a jejich krajina
premiéra 8. října 2009 - derniéra 19. září 2017
- 45 repríz -

Přednáška komplexně seznamovala s životem a tradicemi našich krajanů v Rumunsku, kteří zde žijí již od první poloviny 19. století a stále si zachovávají svůj jazyk, své zvyky a tradiční způsob života a to navzdory většinové rumunské populaci, která je obklopuje. V oblasti našich krajanů v Banátu jsem natočil několik hodin filmového materiálu a zpracoval je do několika krátkých časosběrných a dokumentárních snímků obsahujících mimo jiné také řadu rozhovorů s místními lidmi, kteří vypravují o radostech a strastech svého života, krásách místní krajiny a obyčejích a zvycích u nás dávno zapomenutých. Kromě mého výkladu s fotografiemi se přednáška skládala také z šesti základních filmových snímků (s délkou cca  5 minut) s názvy:
  • HISTORIE, aneb jak se ta věc měla
  • SVATÁ HELENA, nejstarší česká vesnice v Banátu
  • GERNÍK, největší česká vesnice v Banátu
  • ROVENSKO, nejmalebnější česká vesnice v Banátu
  • VÝHLEDY, aneb kam kráčí čeští krajané
  • ŘEMESLA, aneb co na to truhlář, kovář, včelař a mlynář (ukázka níže)


a dvou dodatečných snímků, které byly promítány v případě zájmu  s názvy:
  • SVATBA, která kdysi ještě nebyla
  • BANÁTSKÉ MINIATURY, aneb co se nevešlo
Délka přednášky byla 105 minut. Níže si můžete prohlédnout upoutávku k přednášce. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu filmu, jedná se o záznam rekompresovaný pro použití na internetu.



Jeruzalém v pohybu
premiéra 11. února 2007 - derniéra 23. května 2013
- 52 repríz -

Přednáška si klade za cíl pomoci divákům porozumět základním aspektům blízkovýchodního konfliktu, přiblížit jim životní tradice místního obyvatelstva a samozřejmě je i seznámit s pamětihodnostmi tohoto krásného města.

Izrael a Palestinu jsem poprvé navštívil v roce 2005, kdy jsme tyto dvě země projeli s devíti přáteli na kole. Ujeli jsme 1000 km dlouhý okruh a cesta nám trvala téměř jeden měsíc. O rok později jsem se na Blízký východ vypravil opět, tentokrát na dva měsíce. Převážnou většinu času jsem strávil v Jeruzalémě, kde jsem pracoval v hotelu Austrian Hospice, který sídlí přímo v centru starého města na ulici Via Dolorosa, malý kousek od Zdi nářků, Chrámové hory a Božího hrobu. Tedy míst, které toto město dělají natřikrát svaté. Během svého pobytu zde jsem natočil čtyři hodiny filmového materiálu, které jsem po návratu domů zpracoval do devíti krátkých videosnímků:
  • Svítání v Jeruzalémě
  • Olivová hora
  • Chrámová hora
  • Trhy Starého města
  • Boží hrob
  • Yad Vashem
  • Hradby a brány starého města
  • Neklidný Jeruzalém
  • Austrian Hospice
Mezi jednotlivými filmovými vstupy promítám fotografie a hovořím k danému tématu. Vše je přehledně zpracováno v samostatném interaktivním menu DVD. Všechny snímky jsou doplněny tamější hudbou.

Během přednášky hovořím také o konfliktu Izraele a Palestiny a o celkové politické situaci v oblasti. Toto téma je doplněno o vlastní zážitky z roku 2006, kdy probíhala tzv. Druhá libanonská válka (resp. konflikt Izraele a libanonského šíitského hnutí Hizballáh) a vojenská operace Letní déšť v Gaze.

Délka přednášky je 100 minut a její součástí je i výstava předmětů dovezených z této oblasti. Níže přikládám ukázku videa Svítání v Jeruzalémě a plakát přednášky. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu filmu, jedná se o záznam rekompresovaný pro použití na internetu.



Egyptské dobrodružství
premiéra 17. ledna 2008 - derniéra 26. ledna 2012
- 20 repríz -

Tato přednáška je vyprávěním o osobních zážitcích při putování, které jsem podnikl po Egyptě. Do této země jsem se dostal z Izraele přes hraniční přechod Eilat-Taba. Hned po vstupu do země se začala odvíjet má dobrodružná cesta touto zemí. Se sto dolary v kapse jsem nakonec procestoval Káhiru, Luxor a Sinajský poloostrov, poznal Egypt takový, jaký cestující s cestovní kanceláří může jenom stěží poznat - bez pozlátek turistických resortů a plné penze.

Cestoval jsem šesti druhy dopravy a urazil 3000 km, z toho 800 km nočním vlakem z Luxoru do Káhiry jako černý pasažér. Našel jsem i nová přátelství, bratry Mohammeda, Mahmouda a Omara Abd El Azis Hawwary z Gízy, dříve malé vesnice u pyramid, dnes velké čtvrti Káhiry, kterou obyvatelé tohoto pozoruhodného města znají jako sídlo své nejvýznamější vzdělávací instituce – Káhirské univerzity a turisté jako místo, kde se nachází skvosty starověké a mocné kultury Egypta – pyramidy. O tom všem a samozřejmě i o místech, která jsem navštívil, bych vám rád vyprávěl v této přednášce.

Přednáška se skládá z fotografií a dvou videopohlednic o gízské plošině a Luxoru,  zpracovaných do interaktivního menu DVD. Jelikož nejčastější otázkou přednášky o Jeruzalémě bylo: „Jak funguje vodní dýmka?“, zařadil jsem na konec této přednášky krátké představení tohoto zařízení,  ukázku jeho fungování  a ochutnávku originálního egyptského tabáku za zvuku pravé egyptské arabic groove.

Délka přednášky je 100 minut a její součástí je i výstava předmětů dovezených z této oblasti.