Banát: naši krajané a jejich krajina 2008 - 2018

Program komplexně seznamuje s životem a tradicemi našich krajanů v Rumunsku, kteří zde žijí již od první poloviny 19. století a stále si zachovávají svůj jazyk, své zvyky a tradiční způsob života a to navzdory většinové rumunské populaci, která je obklopuje. V minulém roce jsem v této oblasti natočil několik hodin filmového materiálu a zpracoval je do několika krátkých dokumentárních snímků obsahujících mimo jiné také řadu rozhovorů s místními lidmi, kteří vypravují o radostech a strastech svého života, krásách místní krajiny a obyčejích a zvycích u nás dávno zapomenutých.

Banát jsem navštívil poprvé v roce 2008. Mnoho krajanů mi tehdy vyprávělo o tom, že do deseti let již česká kultura v Banátu vymizí. Vypravil jsem proto přesně po 10 letech, v roce 2018, mezi české krajany opět, abych zjistil, jak se u nich situace vyvíjí a zda se převážně pesimistické předpovědi vyplnily či nikoliv.

Aktuálně připravuji novou verzi přednášky Banát: naši krajané a jejich krajina a také knihu rozhovorů s krajany. Přednáška bude připravena k promítání od podzimu 2019.


Informace k původní přednášce

Přednáška se kromě mého výkladu s fotografiemi skládá z šesti základních filmových snímků (s délkou od 5 do 10 minut) s názvy:

  • HISTORIE, aneb jak se ta věc měla
  • SVATÁ HELENA, nejstarší česká vesnice v Banátu
  • GERNÍK, největší česká vesnice v Banátu
  • ROVENSKO, nejmalebnější česká vesnice v Banátu
  • ŘEMESLA, aneb co na to truhlář, kovář, včelař a mlynář (viz ukázka níže)
  • VÝHLEDY, aneb kam kráčí čeští krajané

a dvou dodatečných snímků, které jsou promítány v případě zájmu a času s názvy:

  • SVATBA, která kdysi ještě nebyla
  • BANÁTSKÉ MINIATURY, aneb co se nevešlo

Délka přednášky je 105 minut. Níže přikládám trailery (upoutávky) k přednášce a ukázku videa Řemesla, aneb co na to truhlář, kovář, včelař a mlynář a několik propagačních materiálů. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu filmu, jedná se o záznam rekompresovaný pro použití na internetu.

TRAILER - krátká verze 
TRAILER - dlouhá verze


ŘEMESLA, aneb co na to truhlář, kovář, včelař a mlynář (ukázka)