Cesta do středu země (Island)

Cestopisná přednáška o cestě do středu země vás zavede na Island - ostrov, který by mohl být se svojí nadpozemskou krásou a dechberoucí krajinou vlastní planetou. Po vzoru Julesa Verna a jeho knihy "Cesta do středu země", jejíž děj autor zasadil právě do místní krajiny, podnikneme cestu okolo celého ostrova, přejdeme lávová pole, zdoláme sopky i ledovce, staneme na rozhraní kontinentů. Koupat se budeme v termálních pramenech, prozkoumáme vlnami a větrem bičované pobřeží, budeme lovit ryby a pozorovat velryby. Nakonec se na hřbetech islandských koní vydáme hledat vstupy do podzemí, odkud sestoupíme do hlubin místních lávových a ledovcových štol. Vítejte na Islandu, země ohně a ledu, kde se snoubí všechny extrémy.

Trasa cesty okolo Islandu

Sopky
Vzhledem k tomu, že Island leží na dotyku dvou litosférických desek, je tektonicky velice aktivní. Ostrov je protkán 30 činnými sopečnými systémy a nachází se na něm zhruba 130 aktivních a neaktivních sopek. To je také důvod, proč je možné se na Islandu kochat mnoha gejzíry, koupat v nespočtu termálních pramenů a také proč je na mnoha místech ostrova cítit síru (vč. vodovodních kohoutků s horkou vodou).


Ledovce
Ledovce (jökull) pokrývají 11 % země a mají výrazný dopad na podobu místní krajiny a klimatu. Vatnajökull, jehož ledovcový splaz Svínafellsjökull se v přednášce vydáme prozkoumat (mj. se jedná o dějiště ledové planety "Mann" z filmu Interstellar), je nejobjemnějším ledovcem v Evropě a třetím největším na světě po tom v Antarktidě a Grónsku.


Vodopády
Téměř arktické klima, časté deště a sněžení, mnoho ledovců a tektonicky aktivní krajina vytváří prostředí vhodné pro vznik vodopadů (foss). Mezi ty nejznámější islandské patří giganti, jako je Dettifoss, Gullfoss či Selfoss.

Vstupy do podzemí
Unikátní geologické podmínky Islandu vytvořily pod jeho povrchem velké množství roztodivných jeskyní. Mezi ty nejzajímavější patří bezesporu tzv. lávové tunely či ty vytvořené opačným živlem, ledem.


Nespoutaná krajina
Krajina Islandu je po tisíciletí formována vulkanickými erupcemi a masivními ledovci, bičována arktickými větry a vlnami severního ledového oceánu. Výsledek je dramatický, dechberoucí a až mimozemsky krásný. I proto se spektakulární islandská krajina stala dějištěm takových filmových hitů, jako je Star Wars: Rogue One, Prometheus, Interstellar či Hra o trůny.


A mnoho dalšího...
Kromě návštěvy řady islandských lokací se při přednášce dozvíte také mnoho o kultuře a životě místních obyvatel, získáte praktické tipy pro cestu na Island, ale hlavně pocítíte chuť opravdového severského dobrodružství, která ve vás vzbudí touhu sbalit si kufr a vydat se tam, kde dávají polární lišky dobrou noc, kde slunce v létě téměř nezapadá a kde v zimě jeho svit střídá polární záře.

 

Délka přednášky je 100 minut a je doprovázena bohatým audiovizuálním programem plným fotografií, videí, časosběrných snímků a autentické islandské hudby.

Žádné komentáře: