Cestovatelské soutěže Světakraje

Podzim je v plném proudu a mnohým z nás nezbývá než vzpomínat na krásné cestovatelské zážitky z prosluněného léta. Aby nám cestovatelská nálada s vůní dobrodružství vydržela co nejdéle, připravili jsem pro vás dvě podzimní cestovatelské soutěže Světakraje, které vás přenesou do cizích krajů, poskytnou inspiraci pro vaše cestování a nabídnou možnost vyhrát zajímavé ceny!Soutěžit můžete ve dvou kategoriích. Pokud na svých cestách rádi fotografujete a chtěli byste se pochlubit svými obrázky ostatním, máte k tomu nyní příležitost. Pokud máte literární talent a na cestách se neobejdete bez zápisníčku, neváhejte se s námi o vaše zážitky podělit.Soutěžící zasílají své soutěžní fotografie s cestovatelskou tématikou na email soutez@svetakraj.cz v období od 1. října do 15. prosince 2012. Každý účastník může do soutěže zaslat maximálně tři své fotografie, přičemž oceněn může být pouze za jednu z nich. Do textu emailu uveďte jméno autora, místo pořízení, popř. další informace o fotografii. Soutěžní fotografie budou po obdržení zveřejňovány na fanouškovské stránce Světakraje na Facebooku. Účastníci zasláním fotografie do soutěže stvrzují, že jsou skutečným autorem zasílané fotografie.

Výherce fotografické soutěže bude vybírat čtyřčlenná porota složená z cestovatelů a zkušených fotografů, přičemž svůj podíl na volbě vítězů v podobě pátého imaginárního porotce bude mít také ocenění daných fotografiích fanoušky Světakraje na Facebooku vnímané prostřednictvím množství zakliknutí tlačítka "To se mi líbí". Porota při oceňování fotografií bere ohled na originalitu, technické provedení snímku a dodržení tématu. Svoji volbu také krátce veřejně obhájí. Autoři tří nejlepších fotografií získají věcné ceny.

1. místo: roční předplatné časopisu Lidé a Země a kniha Umění cestovat
2. místo: sada stolních her 4 cestovatelské hry
3. místo: kniha Divy a záhady Indického oceánu


Porota
Tomáš Černohous
Cestování a dobrodružství v cizích krajích ho přivedlo k tvorbě cestopisných přednášek a filmových projektů Světakraje, touha po cestě do vesmíru pak k epickému projektu Fénix a předsednictví občanskému sdružení No:mad. Nyní pokračuje doktorským studiem mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií v Brně.

Veronika Faltová
Absolventka žurnalistiky a sociální politiky na FSS v Brně, kde nadále pokračuje studiem personálního managementu. Je autorkou rozhlasového magazínu o architektuře na Rádiu R s názvem Archsashay a aktuálně pracuje v České televizi. Své znalosti využívá také jako členka rady a tisková mluvčí sdružení No:mad. Volný čas vyplňuje cestováním, obdivováním moderní architektury a sportem.


Michal Prokopec
Absolvent VUT v Brně, fakult elektrotechnické a podnikatelské. Pracuje jako vývojový konstruktér a výpočtář MKP ve firmě ZEZ SILKO. S jeho prací souvisí autorství projektu věnujícímu se krásám technických simulací 1 Plot Per Week. Je jedním z hlavních tvůrců projektu Fénix a místopředsedou občanského sdružení No:mad.

Petr Pospíchal
Fotografie je mu láskou i zaměstnáním. Stal se mistrem školní fotografie a je tak v současnosti dvorním fotografem kolem padesáti škol po celé jižní Moravě. Ve své tvorbě se zabývá především portréty a reportážní fotografií. Tento zájem pak naplňuje zejména fotografováním lidí při svých cizokrajných cestách.Soutěžící zasílají své soutěžní cestovatelské povídky, reportáže či cestopisy o maximální délce 10 000 znaků vč. mezer na email soutez@svetakraj.cz v období od 1. října do 15. prosince 2012. Příběhy mohou být doplněny ilustračními fotografiemi, jejich kvalita však na hodnocení textu nebude mít vliv. Soutěžní texty budou po obdržení zveřejňovány na fanouškovské stránce Světakraje na Facebooku. Účastníci zasláním svého textu do soutěže stvrzují, že jsou jeho skutečným autorem.

Výherce literární soutěže bude vybírat čtyřčlenná porota složená z cestovatelů a profesionálních žurnalistů, přičemž svůj podíl na volbě vítězů v podobě pátého imaginárního porotce bude mít také ocenění daných textů fanoušky Světakraje na Facebooku vnímané prostřednictvím množství zakliknutí tlačítka "To se mi líbí". Porota bude při oceňování textů brát ohled na originalitu zpracování, humor, schopnost vtáhnout čtenáře do děje a samozřejmě dodržení tématu. Svoji volbu také krátce veřejně obhájí. Autoři tří nejlepších textů získají věcné ceny.

1. místo: roční předplatné časopisu Lidé a Země a kniha Umění cestovat
2. místo: sada stolních her 4 cestovatelské hry
3. místo: kniha Deník z cesty do východní Indie


Porota
Petr Bittner
Básník, absolvent brněnské žurnalistiky a věčný student pozemské filosofie. Mezi jeho poznávací znamení patří velká hlava či neznalost etikety. Neúspěšně se pokouší proniknout do divadelního ansámblu Voliéra, léta působí jako nekreativní manažer v pardubické filmové společnosti Two Birds with One Stone. Jeho život vesměs provází řada epických neúspěchů, kterým však čelí s přirozeným nadhledem.

Lenka Marešová
Je typem zcela nedobrodružným a domáckým. K jejímu současnému postoji ji přivedly především dlouhé hodiny virtuálního cestování během povinných studijních projekcí na filmové vědě, kterou studovala. „Zkuste si sami chodit alespoň jeden semestr na balkánskou válečnou kinematografii! Takový zážitek vás z nějakých cestovatelských choutek na dlouho vyléčí, dokonce ani cesta do nejbližší sámošky nebude nikdy jako dřív,“ popsala barvitě její traumatizující zkušenost z balkánských zemí. Zavázala se proto již nikdy nikam necestovat a věnovat se raději vyššímu poslání. Vstup do řeholního řádu si naštěstí na poslední chvíli rozmyslela a raději vstoupila do řádu České televize a její tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby, kde se věnuje zásadně necestovatelským pořadům a magazínům

+ Tomáš Černohous a Veronika Faltová


Výsledky obou soutěží budou zveřejněny první zimní den, tedy 21. prosince 2012!
PS: Pokud bude tento den konec světa, odložíme vyhlášení až na 22. prosince 2012. Partneři soutěže
Ceny do soutěže daroval časopis Lidé a země, mininakladatelství Gao výtvarnice Lucie Ernestové, nakladatelství Academia a nakladatelství Kniha Zlín.Žádné komentáře: